Торгівля ресурсами на товарно-сировинних біржах


У біржових торгах сировиною беруть участь не тільки продавці та покупці ресурсів, а й інвестори, спекулянти. Найефективніший спосіб організації торгів ресурсами – біржові торги. В Україні нещодавно був запущений ринок газу, що дозволило вільно купувати та продавати блакитне паливо. Торгівля проводиться на електронному майданчику Української енергетичної біржі. Дізнатися біржові котирування та зареєструватися на майданчику для проведення торгів можна за посиланням: www.ueex.com.ua/rus/exchange-quotations/natural-gas/.

Основні функції товарно-сировинної біржі

У країнах з ринковою економікою товарно-сировинні біржі відіграють ключову роль та впливають на розвиток економіки. Біржові механізми дозволяють упорядкувати ринкові відносини, вирівняти попит та пропозицію, запобігають утворенню штучного дефіциту та завищенню цін на ресурси.

Серед інших важливих функцій товарно-сировинної біржі можна виділити: 

  1. Стабілізація цін на сировину і товари – товарно-сировинний ринок схильний до волатильності, коливання реального попиту та пропозиції на продукцію викликають коливання цін. Спекулятивні операції згладжують ці коливання.
  2. Підвищення якості та стандартів продукції. До торгівлі на ТСБ допускаються лише ті продавці, якість продукції яких відповідає встановленим нормам. Стандарти є свого роду гарантією якості, що особливо важливо для покупців.
  3. Забезпечення обороту – ТСБ, c допомогою торгових терміналів об’єднує продавців та покупців, спрощуючи й стимулюючи товарообіг.
  4. Можливість планування – стабілізація цін на сировину та товари, яку забезпечує ТСБ, дає можливість компаніям, які виступають в якості покупця, планувати свої витрати, покупець може більш якісно організувати свій бізнес.

На ТСБ діють певні правила, яким підкоряється кожен учасник. У разі виникнення конфліктних ситуацій, біржа виступає в ролі арбітра для вирішення суперечок.

Торгівля газом в Україні за ринковими цінами

В Україні основною метою запуску газового ринку є забезпечення доступу до енергоресурсів усіх представників бізнесу, забезпечення здорової конкуренції та недопущення зловживань, монопольних маніпуляцій. Важливим є те, що за допомогою біржових механізмів відкрилась можливість вирівняти ціни на газ та не допустити штучного їх завищення.

Спекулятивні операції на УЕБ є механізмом стабілізації цін, оскільки згладжують коливання попиту й пропозиції. Також існують певні обмеження при торгах, які не дозволяють ціні вийти за певні рамки.