Порядок проведення двосторонніх переговорів у рамках Української енергетичної біржі


Біржа «Українська енергетична біржа» не тільки проводить публічні обміни, а й здійснює діяльність з реалізації двосторонніх угод з електроенергії. Детальніше про проведення двосторонніх угод можна прочитати на сайті www.ueex.com.ua/presscenter/news/rinok-dvostoronnih-dogovoriv-po-ee-navchannya-uchast-v-auktsiona/.

Ринковий принцип двосторонніх договорів в галузі електроенергії

Ринок двосторонніх договорів передбачає процедуру купівлі-продажу, засновану на принципі укладення контрактів з обох сторін. При цьому, як правило, контракти укладаються на тривалий термін. Виробники електроенергії укладають контракти з постачальниками сировини. У контрактах поставлено багато питань, у тому числі:

  • Витрата;
  • Термін доставки;
  • Кількість сировини.

Відкритий конкурс передбачає, що процедура купівлі-продажу може проводитися з будь-якою кількістю електроенергії, за винятком варіантів, які повинні виконуватися на основі «на добу вперед».

Українська енергетична біржа почала відкриті торги в 2019 році. На сьогоднішній день біржа-єдиний організатор, який веде торги на основі двосторонніх договорів. УЕБ проводив суворий відбір організаторів аукціонів на конкурсній основі, так як система працює з використанням інноваційних технологій і кваліфікованих фахівців.

Глобальні аналітичні агентства, включаючи ThomsonReuters і Bloomberg, змогли оцінити продуктивність системи. На їхню думку, ціноутворення публічних котирувань на базі Української енергетичної біржі здійснюється тільки з урахуванням принципів об’єктивності, прозорості та неупередженості. Крім того, за винятком умов, встановлених на ринку, зовнішні параметри не можуть впливати на динаміку котирувань.

Порядок участі у відкритому аукціоні

Перед використанням системи необхідно зареєструватися на платформі.

Після проходження всіх необхідних перевірок учасник може брати участь в аукціоні. На сайті ueex.com.ua з’явилася інформація про майбутні аукціонні торги. Аукціон завершується тільки тоді, коли всі лоти будуть успішно продані.

Учасники аукціону, які подали найбільш вигідні заявки, стають переможцями аукціону і можуть підписати встановлену форму, що робиться за допомогою електронного підпису.